Paylaş

SÜRDÜRÜLEBİLİR MİMARİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR MİMARİ

Sürdürülebilir mimari kavramı yapı tasarım süreçleri için artık kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor. Yapı endüstrisinin ise %35’inin sera gazı salınımlarından sorumlu olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, yapılarda etkin –enerji kullanımı sürdürülebilir mimari için tasarım süreçlerinin önemli bir optimizasyonu olmasına rağmen, sürdürülebilir mimari prensiplerinin bunların çok ötesinde başka sorumlulukları gerektirdiği açıkça görülmektedir.

Sürdürülebilir mimari’nin hedefi macro ölçekten micro ölçeğe kadar inen tasarım sürecinde, yerel malzeme, altyapı, iklim, teknoloji, doğal kaynaklar gibi içinde bulunduğu bağlamsal verileri kullanarak, uzun vadede ve gelecek nesiller için de kendi kendine yetebilmesini esas alır. Ozar Mimarlık çevre dostu yapılar, verimli enerji kullanımı ve düşük maliyetli yapılar üretmenin yanısıra, sürdürülebilir mimariyi bunların ötesinde değerlendirerek doğanın sunduklarını sadece insanlar için kullananan bir tasarım anlayışını değil, aynı zamanda doğa #deepecology için de kendini yenileyen, esnek ve yeniden üreten bir anlayışını benimsemektedir.

Sürdürülebilir mimari’nin sadece yakın çevresi ile ilişkili olmadığı, herhangi bir döneme ya da zamana hizmet etmediği ve gelecek nesiller için de kullanılabilir olması gerektiği artık kaçınılmaz bir sonuçtur. Biz Ozar Mimarlık olarak bu anlayışı sürdürülebilir mimaride her ölçekte ve tasarımın her evresinde ele alıyor ve yerin doğal verilerini her zaman savunduğumuz Etik, Ekolojik, Ekonomik #3e değerleri arasındaki dengeyi kurarak bulmaya çalışıyoruz. Sonuç olarak, Ozar Mimarlığın sürdürülebilir mimarideki doğa merkezli tasarım anlayışı her zaman doğanın verilerini en iyi şekilde kullanarak demokratik, esnek, uzun vadeli ve sosyal sorumluluk ilkeleri ile şekillenen bir düşünce anlayışıyla gelişir.

OZAR MİMARLIK

TAZE VE TEMİZ TASARIMLAR

DOĞA DOSTU PROJELER

VERİMLİ ENERJİ ÇÖZÜMLERİ

Paylaş:

Yorum Yap

E-postanız bizimle güvende.